niedziela, 7 października 2012

Obuwie i etykietaWpadki związane ze stylem czyli co złego może się przytrafić mężczyźnie:

Znoszone lub brudne buty
Niestety na polskich ulicach widok mężczyzn paradujących w brudnych lub dawno nie czyszczonych butach nie należy do rzadkości; koniecznie trzeba pamiętać, iż jest to jedna z większych wpadek, jakie można popełnić, regularna pielęgnacji obuwia to podstawa;
 Tak samo źle wygląda znoszone obuwie.

Źle dobrane skarpetki
- skarpety muszą być dopasowane kolorystycznie do garnituru oraz do obuwia,


generalnie obowiązuje zasada, że kolor skarpet powinien być zbliżony odcieniem do kolorów butów, ale też nie może być w zbyt dużym kontraście do spodni i reszty ubrania.


A więc żadnych krzykliwych kolorów, odważnych lub  śmiesznych wzorów
 - tylko skarpety o odpowiedniej długości, najlepiej aby sięgały prawie do kolan; nie grozi nam wtedy, że np. podczas siedzenia będziemy pokazywać nagie łydki
 - pamiętajmy, aby nie zakładać do garnituru sportowych skarpetek, a w żadnym wypadku niegdyś bardzo popularnych wśród rodzimych biznesmenów  kolorze białym
- dziurawe skarpetki – są niedopuszczalne, chociaż zazwyczaj ich nie widać;


lepiej jednak być ostrożnym – pokazuje to przykład Paula Wolfowitza, szefa Banku Światowego, który jakiś czas temu odbył oficjalną podróż do Turcji i w jej trakcie wyraził bardzo mocne poparcie dla wejścia tego kraju do Unii Europejskiej, ale również zademonstrował światu  - podczas  pobytu w meczecie -swoje...dziurawe skarpetki, co odbiło się szerokim echem nie tylko w tureckich mediach.Sandały
To nie jest niestety odpowiedni rodzaj obuwia na spotkania biznesowe, nie należy ich również zakładać do biura; warto wiedzieć, że latem świetnie sprawdzają się zamszowe buty na skórzanej podeszwie;  jeżeli jesteśmy na urlopie lub już po pracy to nigdy nie zakładajmy do sandałów skarpet i pamiętajmy, aby mieć   zadbane stopy.

Tenisówki do garnituru
Nigdy nie powinniśmy zakładać butów sportowych do garnituru, mimo, że wydaje się, iż taki styl staje się ostatnio bardzo modny; ale: jeżeli akurat nie jesteś znanym aktorem, muzykiem lub artystą to zalecam ostrożność - na coś takiego może sobie pozwolić tylko ktoś, kto świetnie zna się na modzie oraz potrafi się nią bawić;

Buty i pasek 
Ubierając garnitur trzeba również założyć pasek (skórzany) i to nawet wtedy, gdy mamy dobrze dopasowane spodnie; bardzo ważne jest, aby zarówno spodnie jak i pasek były zharmonizowane kolorystycznie, czyli jeżeli brązowe buty to i pasek w tym kolorze

Gumowe podeszwy
Gumowe podeszwy nie nadają się do eleganckiego garnituru, o czym - wydaje się - wielu panów czasem zapomina.
Oprócz pięknego wyglądu  skórzana podeszwa ma również korzystny wpływ na stopy; ze względu na to, że w stopie mamy umiejscowionych wiele gruczołów potowych, skórzana podeszwa umożliwia utrzymanie odpowiedniego klimatu w bucie i jego dobrej oddychalności; jedynym minusem jest to, że takie podeszwy kiepsko spisują się w warunkach jesienno-zimowych - wilgoć, błoto, sól, niebezpieczeństwo poślizgu na lodzie; wtedy dla osób, które nie chcą lub nie mogą zrezygnować   z eleganckiego obuwia na skórzanej podeszwie rozwiązaniem jest zakładanie gumowych ochraniaczy (kaloszy).

Jeżeli w butach spędzamy wiele godzin i pokonujemy znaczne odległości to najlepszym wyborem będzie bez wątpienia trochę grubsza podeszwa z warstwą korka (korek ma na celu dostarczenie amortyzacji oraz właściwej izolacji termicznej, aby w zimie stopy miały ciepło,  a w lecie chłodno). Taką podeszwę ma obuwie szyte ramowo metodą "goodyear welted". Dodatkowo ta metoda konstrukcji (użycie ramy powoduje, iż woda nie może dostać się do środka  buta wykorzystując szwy) sprawia, ze po odpowiednim natłuszczeniu skóry podeszwy, but staje się w znacznym stopniu odporny na wodę.

Cienka podeszwa, taka jaką mają np. mokasyny jest komfortowa tylko wtedy, gdy nie musimy zbyt wiele chodzić, gdyż nie daje ona stopie odpowiedniego wsparcia, takiego jak w obuwiu szytym ramowo.


Buty do ślubu
Jedynym dobrym wyborem na własny ślub dla pana młodego jest klasyczne obuwie typu oxford w kolorze czarnym i wersji gładkiej. Może być to bardzo elegancki, zachwycający czystą linią wholecut  lub cap toe.
W żadnym wypadku nie wolno wybierać wersji zdobionej czyli brogue (nazywane również brogsami lub golfami). Nie wchodzi w grę również derby. Taki but może być ubrany jedynie przez weselnych gości.

Jeżeli chodzi o lakierki to można je ubrać, ale trzeba zachować ostrożność. Lepiej, aby pan młody był trochę w cieniu panny młodej. Chyba, że założy smoking albo frak. 

7905 by Carlos Santos (cap toe)
Co do koloru to: zawsze czarny. za wyjątkiem, gdy pan młody nie ubiera czarnego lub ciemnego garnituru można poeksperymentować z ciemnym brązem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz