sobota, 7 lipca 2012

Jak rozpoznać dobre buty?
1. Cena zakupu.
Tak naprawdę nie da się kupić dobrych butów za niewielkie pieniądze. Wysokiej jakości surowiec musi kosztować - np. skóry cielęce. Biorąc pod uwagę, że produkcja pary butów metodą "Goodyear Welted"  trwa często nawet kilka miesięcy (ze względu na to, że większość pracy wykonuje się ręcznie), trzeba również doliczyć niemałe koszty robocizny.  W sklepach nie brakuje również bardzo  drogich butów, które są uszyte w inny sposób, czyli podeszwa jest zszyta bezpośrednio z cholewką, z pominięciem ramy. Są one sygnowane nawami znanych marek jak np. Hugo Boss czy Tommy Hilfiger. Wtedy musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy zapłacić za markę, czy za wysoką jakość oraz  komfort użytkowania butów. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku butów ramowo szytych pochodzimy o wiele dłużej, nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat i zawsze możemy je łatwo naprawić - łatwo dojść do wniosku, że ż mamy tutaj do czynienia z inwestycją, która się zwraca po paru latach. Bonusem będzie niewątpliwie zdrowie i komfort dla stóp oraz elegancji wygląd (dobre buty potrafią "apgrejdować" nawet przeciętnej klasy ubranie), co ma znaczenie nie tylko dla ludzi biznesu.

2. Ramowe szycie - Goodyear Welt
Widoczne przeszycia nie świadczą jeszcze, że buty są wysokiej jakości – zwykle producenci, którzy stosują tę technologię, umieszczają na podeszwie napis „Goodyear welted”, który wskazuje na to, że obuwie jest szyte ramowo. W przypadku tego typu konstrukcji, chodzi o podwójnie przyszyty pasek skóry (tzw. ramę), przy pomocy którego łączymy górną część buta z podeszwą. Łączenie to jest nie tylko stabilne, ale również elastyczne.  Ze względu na koszty obecnie do łączenia podeszwy stosuje się wulkanizację lub klejenie.  W droższych modelach podeszwę zszywa się: ręcznie lub maszynowo – zwykle bezpośrednio podeszwę zewnętrzną z wewnętrzną. Należy wziąć przy tym pod uwagę fakt, że w odróżnieniu od prostego zszywania, ramowe szycie obuwia powoduje, że do środka buta nie dostaje się wilgoć, a zużyte części – jak podeszwa zewnętrzna, mogą zostać łatwo wymienione.
Jednak obecność napisu "Goodyear Welted" na podeszwie buta samo w sobie nie daje jeszcze 100% pewności, że but jest wysokiej klasy. Bardzo istotne jest również, jaki materiał został zastosowany, jako wypełnienie pomiędzy podeszwami (idealnie gdyby był to korek), rodzaj skór, który został użyty do produkcji cholewek, podeszwy i ramy (oraz sposób ich garbowania), np. jeżeli rama została garbowana chromowo, to mamy pewność, że będzie bardziej wytrzymała.

3. Brak klejenia
Obecność resztek kleju pod szwem wskazuje również, że do produkcji butów zastosowano tańszą technologię, ramowe szycie wyklucza obecność kleju, który nie jest obojętny dla naszego zdrowia, a poza tym ma negatywny wpływ na niektóre funkcje np. na oddychalność skóry.

4. Podeszwa zewnętrzna
W obuwiu wysokiej jakości stosuje się tylko podeszwy wykonane ze skóry – dzięki temu są one wytrzymałe na zużycie i długo zachowują  swoją formę, a stopa może swobodnie oddychać.

5. Podeszwa wewnętrzna
Również powinna być w całości wykonana ze skóry,  a od spodu wyłożona warstwą korka. Korek zarówno zimą, jak i latem utrzymuje w butach stałą temperaturę, dzięki temu stopy się nie pocą latem i nie marzną zimą. Poza tym po pewnym czasie użytkowania, obuwie dopasowuje się do stóp właściciela i każda para staje się indywidualna i jedyna w swoim rodzaju, dając niezrównany komfort chodzenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz