niedziela, 11 sierpnia 2013

Skarpety


Jak prawidłowo dobrać skarpety.

Dobrze dobrane skarpety to bardzo istotna część męskiej garderoby i warto się trochę natrudzić, aby je prawidłowo dobrać do reszty stroju.
Generalnie powinniśmy kierować się raczej kolorem garnituru (czy spodni), a nie obuwia. Np. w przypadku granatowego garnituru i czarnych lub brązowych butów, skarpety powinny być w odcieniu granatowym. Jeżeli mamy na sobie jasny garnitur to skarpety powinny być od niego ciemniejsze, ale rownocześnie o pół tonu jaśniejsze niż buty.
Większość użytkowników garniturów - aby nie popełnić błędu - wybiera czarne skarpetki. Jednak należy być ostrożnym. W przypadku gdy skarpetki zlewają się kolorystycznie z obuwiem, może powstać efekt „buta za kostkę”, co nie wygląda dobrze – skarpeta i but zamiast harmonijnie się  uzupełniać, odcinają się od reszty stroju. W niektórych kombinacjach czarne skarpetki wręcz nie będą dobrze pasować, np. w przypadku antracytowego garnituru i brązowych butów najlepiej wybrać szare lub granatowe skarpety.

Loake Aldych Dark Brown 
Brązowe skarpetki najlepiej pasują do brązowych butów i garniturów lub spodni z tweedu i sztruksu w tym samym kolorze, chociaż można też wziąć pod uwagę również ciemnoczerwone lub ciemnozielone.


W Wielkiej Brytanii nie jest żadnym wykroczeniem przeciwko dobremu stylowi, jeżeli nawet do czarnego garnituru i czarnych oksfordów ubierzemy czerwone skarpety.
Należy tylko pamiętać, aby wybrany ten kolor powtórzył się w górnej części stroju, a więc wybierzmy czerwony krawat lub poszetkę.


Last but not least: długość skarpet. Pamiętajmy, że skarpety powinny mieć odpowiednią długość, najlepiej aby sięgały prawie do kolan. Nie grozi nam wtedy, że np. podczas siedzenia będziemy pokazywać nagie łydki. Czyli zamiast skarpet do garnituru ubierajmy podkolanówki.
Problemu z doborem skarpet nie ma w przypadku typowo letnich butów (mokasynów). Po prostu ich nie zakładamy. Chociaż z powodów zdrowotnych lepiej  ubierać stopki czyli niewidoczne skarpety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz