niedziela, 16 listopada 2014

Buty eleganckie i stylowe moga być też zdrowe dla stóp.


Dobrej jakości obuwie wykonane ze skóry powinno nie tylko doskonale wyglądać, ale również zapewnić maksymalny komfort. 


Buty szyte pasowo (metodą Goodyear welted) są najzdrowsze dla stóp i nieocenione dla poczucia komfortu.


Tymczasem, kiedy szukamy eleganckich, klasycznych butów do garnituru lub do stroju biznesowego, zwykle liczymy się z tym, że nie będą zbyt wygodne. Zazwyczaj zakładamy, że będziemy w nich chodzić dosyć rzadko. Po pracy od razu "przesiadamy się" przecież na buty sportowe lub trekkingowe. Czy faktycznie scenariusz zawsze musi być taki sam?

Alternatywą jest klejone obuwie typu "high-tech", wykonane z syntetycznych materiałów, które według producentów mają nam zapewnić najwyższy komfort użytkowania. Niestety, wszyscy wiemy, że te cuda technologiczne z czasem (i w pewnych warunkach) szybko tracą swoje właściwości - kto np. chodził po rosie w butach z membraną doskonale wie, o co chodzi. Ponadto, syntetyczne materiały nie zapewnią takiego poczucia komfortu naszym stopom, jakie będziemy odczuwać, nosząc buty ze skór naturalnych.

Znaczenie doboru właściwego kształtu i rozmiaru

Najważniejszym aspektem podczas zakupów jest dobór właściwego kształtu i rozmiaru obuwia. Specjalistyczny sklep obuwniczy powinien zapewnić fachową poradę w tym zakresie. Każdy przecież ma inny kształt stopy, nawet prawa i lewa stopa mogą się znacznie od siebie różnić!

W sklepie KlasyczneButy.pl na samym początku analizujemy budowę stopy, kształt i podbicie oraz mierzymy ich długość i szerokość. Na tej podstawie dopiero można zaproponować kopyto o odpowiedniej tęgości i rozmiarze. W zwykłych sklepach obuwniczych buty mają zwykle jedną, standardową tęgość, co nie dla każdego jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli kupimy źle dobrane buty, w nieodpowiedniej szerokości i rozmiarze, wykonane ze sztucznych materiałów, możemy narazić się na pewne problemy zdrowotne: nie tylko odciski, otarte pięty, pęcherze, ale też - w dłuższej perspektywie - płaskostopie, halluksy, czy bóle kolan i kręgosłupa.

Zaletą butów szytych metodą GYW jest to, że wykonuje się je na kopytach o różnych kształtach i szerokościach, zatem prawie każdy klient może wybrać produkt perfekcyjny dla swoich stóp. Alternatywą jest obuwie ortopedyczne, ale w tym wypadku prawie zawsze trzeba się liczyć, ze będzie ono wyglądać niezbyt elegancko i stylowo.

Kolejnym warunkiem dobrania wygodnych butów jest znalezienie odpowiedniej długości, szerokości oraz kształtu idealnego dla danej stopy. Niestety, również i te kwestie nie zawsze są możliwe do spełnienia, gdy zakupy robimy w zwykłych sklepach obuwniczych.

Tęgość obuwia 

But tylko wtedy jest właściwie dopasowany do stopy, jeśli dosyć dobrze obejmuje środkową jej część. Jeżeli mamy poczucie, że jest on w tym rejonie luźny, to znaczy, że jest za duży.

W takim przypadku stopa ma tendencję do przesuwania się do przodu, a palce opierają się o nosek, co prowadzi do niemałego dyskomfortu. Z przodu powinniśmy bowiem mieć wystarczającą ilość miejsca na to, by móc swobodnie poruszać palcami.

Klienci wybierają często zbyt duże buty

Z naszych obserwacji wynika, że ponad 70 proc. klientów przychodzi do nas w zbyt obszernym obuwiu, wielu z nich nawet o dwa rozmiary! Skąd to wynika? Często właśnie ze względu na zbyt wielką tęgość (szerokość) butów. W obuwiu klejonym to stopa musi dostosować się do buta, a w szytym metodą GYW odwrotnie - to buty dostosowują się po pewnym czasie do stóp!

Obuwie GYW, wykonane z dobrych jakościowo skór ma bowiem unikalną właściwość dopasowania się do stopy właściciela: zarówno wierzch, który w ciągu kilku miesięcy może się rozciągnąć co najmniej 1/4 rozmiaru, jak i podpodeszwa, dzięki warstwie korka, znajdującej się pomiędzy nią, a podeszwą zewnętrzną.

Dopasowanie obuwia do podbicia stopy

Właściwe dopasowanie jest ważne nie tylko w odniesieniu do palców, ale też na podbiciu stopy. Jeżeli stopa ma wysokie podbicie, to lepszym wyborem są buty z otwartą przyszwą, czyli derby lub tzw. angielki (w odróżnieniu od sytuacji, gdy przyszwa jest zamknięta, co ma miejsce w Oxfordach, zwanych też wiedenkami). Sznurowanie typu Derby umożliwia lepsze dopasowanie buta do wysokiego podbicia. Dobrym rozwiązanie jest też sięgnięcie do monków, czyli butów z klamerkami. Zapięcie na dwie klamry powoduje lepsze rozłożenie nacisku wierzchu buta na podbicie stopy, co sprawia, że but jest zdecydowanie wygodniejszy.

Naturalne materiały

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w problem z nadmierną potliwością stóp związany jest z noszeniem obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów. Nie tylko wierzchnia część buta, ale też wyściółka i przynajmniej podpodeszwa powinny zostać wykonane z naturalnej skóry. Tylko to gwarantuje w właściwą oddychalność obuwia.

Należy szczególnie ostrożnie podchodzić również do obuwia ze skór, które tylko z nazwy ją przypominają. W rzeczywistości są to zmielone odpady skórzane z dodatkiem chemicznych środków wiążących. Podobnie sytuacja wygląda z tzw. dwoinami, które powstają w wyniku mechanicznego oddzielenia skóry na kilka warstw. Dzięki użyciu technologii klejonej (do połączenia wierzchu z podeszwą) oraz kiepskiej jakości skór można znacznie obniżyć cenę butów.

Dlatego nie dziwmy się widząc promocję w sklepach sieciowych z przecenami rzędu 70-80%. Tylko można się zastanowić czy płacenie normalnych cen za tego rodzaju produkty ma jeszcze sens i czy nie warto zainwestować 600 – 1200 zł za buty, które nie tylko są ponadczasowo eleganckie i stylowe, ale też zapewniają nam zdrowie i komfort użytkowania przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz