wtorek, 21 sierpnia 2012

Obuwie na lataKupując w sklepie obuwie najczęściej kierujemy się ogólnym wrażeniem estetycznym oraz wygodą.
Nie zastanawiamy się czy zakupiony but jest dobrej jakości.
Loake Aldwych z kolekcji 1880

Co sprawia, że but staje się naprawdę dobry? W skrócie można to ująć tak:  skóra, rodzaj konstrukcji i dużo szacunku dla szczegółu.


W moim przypadku trwało to ok. pół godziny. Tyle czasu wystarczyło mi na to, aby stać się właścicielem nowych, ramowo szytych butów – z napisem na podeszwie „goodyear welted”. Wtedy nie bardzo wiedziałem co to dokładnie oznacza. Ale wystarczyło tylko kilkadziesiąt minut, abym stał się innym człowiekiem. Przynajmniej  jeśli chodzi o buty. Wtedy nie zwracałem szczególnej uwagi na szczegóły – przekonała mnie cena. A raczej to,  że była o wiele niższa od tej początkowej.

A teraz ostrzeżenie: przeczytanie tego tekstu może się skończyć tym, że ktoś może zacząć wydawać więcej pieniędzy na obuwie niż dotychczas – o wiele więcej.

Kto raz zakupi sobie parę ramowo szytych butów, najpewniej będzie tak z nich zadowolony, że raczej już nie sięgnie po tanie wyroby buto-podobne. Ale w tym całym szaleństwie jest też dobra wiadomość:  mimo, że na buty wydamy więcej – nie stracimy na tym, bo but wysokiej jakości, który jest poddawany regularnej pielęgnacji z powodzeniem wytrzyma w dobrej kondycji 10 lat, a często i jeszcze dłużej.


Kevin Spacey

Pierwsze chwile z butem ramowo szytym mogą być dosyć specyficzne. Wydaje się w porównaniu  zwłaszcza do sportowego obuwia, niezbyt komfortowy. Ale po pierwszym wrażeniu, staje się coraz wygodniejszy. Po pewnym czasie dopasowuje się  do stopy swojego właściciela i wygląda coraz piękniej, a właściciel coraz częściej go nosi. Ma to związek  z ramową konstrukcją buta. Poprzez zastosowanie ramy,  pomiędzy podeszwami powstaje przestrzeń, którą wypełnia się najczęściej korkiem. Reaguje on na zmiany temperatury oraz na siłę nacisku i powoli przyjmuje kształt stopy (podobnie  jak odlew gipsowy).  Buty ramowo szyte wykonane są najczęściej z wysokiej jakości skór, które są w stanie wytrzymać wieloletnią eksploatację. Ale, aby tak się stało trzeba przestrzegać kilku reguł. Nigdy nie nosimy butów dłużej niż jeden dzień. Po powrocie do domu koniecznie wkładamy – do jeszcze ciepłych butów – prawidła. No i nie możemy zapominać o regularnej pielęgnacji i czyszczeniu.


Bill Nighy

Ramowo szyte buty noszą nie tylko arystokraci, wysokiej rangi urzędnicy czy ludzie biznesu, ale również wiele osób ze świata filmu, muzyki czy sportu.


Drużyna Manchester Utd w ramowo szytych butach Loake


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz