piątek, 22 lutego 2013

Antykowanie obuwia


Najpierw trzeba wyjaśnić co to jest patyna.
W przypadku obuwia o patynie możemy mówić wtedy, gdy skóra pięknie się zestarzeje.
Powstaje ona przez lata w wyniku niewielkich uszkodzeń wierzchniej warstwy skóry - przy czym
te uszkodzenia są powodowane poprzez normalną eksploatacją obuwia - które są następnie wypełniane kremami i pastami pielęgnacyjnymi.
Uszkodzenia te wyglądają jak niezliczone wąskie ciemne pasy czy punkty, a więc ślady codziennego użytkowania, które ożywiają skórę, dają jej optyczną głębię oraz świadczą o jej długiej historii oraz wysokiej jakości.
Jakość skóry taniego obuwia wyklucza możliwość rozwinięcia się patyny, która potrzebuje na to dosyć długiego czasu.
Większość tanich butów nie ma szans tak długo przetrwać.
Trzeba tylko pamiętać, że o skórę trzeba odpowiednio zadbać, czyścić ją regularnie i odpowiednio pielęgnować ją dobrej jakości  kremami i pastami, a odwdzięczy się nam doskonałym wyglądem przez wiele lat.
CS 8281 z kolekcji Carlos Santos


Antykowanie obuwia
Nie każdy chce tak długo czekać, aż jego obuwie ładnie się zestarzeje. Często zdarza się, że miłośnicy dobrego obuwia chcą,  aby już ich nowe buty nabrały szlachetnego wyglądu.
Świetnie nadają się do takiego zabiegu antykowania wszystkie farbowane (ale nie czarne), szczególnie na  brązowo skóry. Mimo, że antykowanie to można powiedzieć „wyższa szkoła jazdy” w dziedzinie kosmetyki obuwniczej to w zasadzie każdy może poeksperymentować. Jeżeli końcowy efekt nie będzie zadowalający to zawsze można zmyć nałożoną warstwę pasty i wrócić do oryginalnego koloru.

Przygotowanie do antykowania
Najpierw trzeba dokładnie oczyścić skórę butów, najlepiej za pomocą delikatnego mydła glicerynowego i szczotki z naturalnego włosia. Potem dokładnie opłukać, but w środku wypełnić zmiętymi gazetami i osuszyć. Jeżeli skóra będzie już tylko lekko wilgotna, wyjmujemy papier i do środka wkładamy prawidła z drewna cedrowego

Aplikacja
Najpierw nakładamy na skórę warstwę pasty woskowej w puszce w kolorze odpowiadającym kolorowi skóry przy pomocy bawełnianej szmatki lub szczoteczki. Rozprowadzamy warstwę bo skórze i nie czekając na całkowite jej wyschnięcie zaczynamy nakładać drugą warstwę pasty, tym razem w ciemniejszym kolorze. Czekamy, aż wyschnie i szczotkujemy do połysku.
Szczególnie dobrze do antykowania nadaje się obuwie typu brogues, gdyż pasta gromadzi się w dziurkowaniach, wzmacniając jego efekt. Buty nabierają jeszcze ładniejszego wyglądu, jeżeli noski będą o ton ciemniejsze niż reszta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz