niedziela, 21 października 2012

Pielęgnacja obuwia


Buty należy czyścić raz na 2-3 tygodnie, a po każdym wyjściu najlepiej jest przetrzeć je z brudu i kurzu wilgotną szmatką. Jeżeli butów nie zamierzamy zakładać przez dłuższy czas, nakremujmy je i włóżmy do bawełnianych woreczków, które są zwykle dostarczane wraz z wysokiej jakości obuwiem.

Użycie kremu do obuwia na bazie wosków przyczynia się do tego, że skóra staje się elastyczna, wodoodporna i oddychająca. Wysokiej jakości kremy w metalowych opakowaniach są idealne  do regularnej  pielęgnacji obuwia. Ważne jest, aby dobrze dopasować kolor – zgodny z odcieniem butów, albo lekko  ciemniejszy, ewentualnie można zastosować kolor neutralny. Można też krem najpierw przetestować w mniej widocznym miejscu i w przypadku, gdy nie jesteśmy z niego zadowoleni, natychmiast usunąć. W przypadku problemów można nałożyć kolor neutralny i wtedy dopiero usuwać kolor. Dobrej jakości kremy oprócz wosków zawierają również pewną domieszkę rozpuszczalników, które ułatwiają usuniecie poprzedniej warstwy. Co jakiś czas – kilka razy w roku -  dobrze jest również użyć specjalnego preparatu, który gruntownie usunie poprzednie warstwy pasty.

Po nałożeniu warstwy kremu but zrobi się matowy. Przed rozpoczęciem polerowania, zaleca się aby krem przez kilka do kilkunastu minut poleżał na skórze, co umożliwi mu wniknięcie do głębszych jej warstw.

Podstawowe reguły dotyczące pielęgnacji butów:

Butów nie wolno nosić dzień po dniu.
Po zdjęciu obuwia – od razu wkładamy prawidła.
Buty suszymy daleko od źródeł ciepła, w przewiewnym miejscu - wypełnione zgniecionymi gazetami.
Jeżeli podeszwa skórzana jest mokra, buty przewracamy na bok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz