poniedziałek, 11 marca 2013

Oksfordy


Buty typu Oxford to bez wątpienia najbardziej elegancki rodzaj klasycznego obuwia.

Oksfordy pojawiły się w roku 1860 roku jako typowe buty letnie na cienkiej podeszwie, a od ponad 90 lat należą do podstawowego wyposażenia eleganckiego mężczyzny.
Charakterystyczną cechą budowy oksfordów jest sposób wszycia boków buta (gdzie znajdują się otwory na sznurowadła) pod przyszwę, czyli przednią częścią buta, okrywającą palce i podbicie. Dzięki temu wyglądają bardzo zgrabnie i elegancko.Derby i  Oksfordy - czym się różnią?
Różnica polega na sposobie wszycia boków buta‚ gdzie umieszczone są sznurowadła. W oksfordach wszyte są one pod przyszwą (czyli przednią częścią buta, okrywającą palce i podbicie), a w derby naszyte są na jej wierzch. Często też używa się określeń obuwie z „zamkniętą przyszwą” lub „wiedenki” (Oksfordy) i  z „otwartą przyszwą” lub „angielki”  (buty typu derby).


Charakterystyczne cechy butów typu Oxford
Oksfordy mają najczęściej pięć otworów na sznurowadła. Żwykle też ze względu na ich czystą elegancję rezygnuje się z dodatkowych zdobień. Taki but nazywa się oxford plain, a jeżeli możemy dostrzec przeszycie za palcami to wtedy mówimy o tzw. oksfordzie cap toe.
Najbardziej elegancki oxford jest pozbawiony wszelkich przeszyć (z wyjątkiem tylnej jego części za piętą) i nazywany jest wholecut.

Do czego możemy ubrać Oksfordy?
Oxford świetnie pasuje do smokingu i eleganckiego garnituru. Nadaje się na szczególnie uroczyste okazje, jak również do stroju biznesowego. Najczęściej noszony jest w kolorze czarnym i ciemnobrązowym do ciemnoszarych, grafitowych oraz granatowych garniturów.Oxford i smart casual
Oxfordy można też z powodzeniem ubierać do  stroju smart casual. Wtedy idealnym wyborem jest np. ciemnobrązowy zamsz lub
brązowa skóra cielęca ze zdobieniami lub bez.

Dzięki zdobieniom (lub zamszowi) but nie wygląda bardzo formalnie, a raczej sportowo i świetnie się sprawdza jako strój smart casual czyli połączenie wygody i elegancji. Można go nosić z dżinsami i chinosami, a wersja brązowa full brogues (z dziurkowaniami) idealnie wygląda ze sztruksami czy spodniami z tweedu i flaneli.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz