poniedziałek, 14 stycznia 2013

Klasyczne buty


Klasyczne skórzane buty pojawiły się na początku XIX w. i od tej pory niewiele zmieniły się do dzisiaj.

Możemy wyróżnić następujące rodzaje i modele:

- sznurowane półbuty - derby i  oksfordy;
różnica polega na sposobie wszycia boków buta‚ gdzie umieszczone są sznurowadła. W oksfordach wszyte są one pod przyszwą (czyli przednią częścią buta, okrywającą palce i podbicie), a w derby naszyte są na jej wierzch,


- zapinane - monk- tradycyjne buty męskie, charakteryzują się oryginalnym zapięciem z klamerką (lub dwiema klamerkami ) w kolorze srebrnym lub złotym,- wsuwane - mokasyny,
- buty z wyższą cholewką typu chelsea (z paskiem gumy po obu stronach, ułatwiającym ich zakładanie),
lub typu wiązane, nazywane chukka,

- buty ze zdobieniami (brogues), przeszyciem (cap toe) i bez żadnych zdobień (plain); jeżeli  wierzch wykonany  jest z  jednego kawałka skóry to takie buty nazywamy go whole cut lub lotnikami ,- buty typu budapester (podobne do fullbrogues, ale różniące się od nich kształtem kopyta oraz szpicem, który jest szeroko zaokrąglony i wysoki).


Brogues 
- to stylowe buty perforacjami, czyli wzorami ułożonymi z dziurek w skórze; na czubku posiadają delikatne zdobienia w kształcie rozety, a na cholewce w kształcie skrzydełek z dziurkowaniami i przeszyciami (full brogues); wyróżniamy trzy rodzaje brogsów:  full brogues, semi (half) brogues i longwing;
Mogą one występować zarówno jako derby i oxford, z wyjątkiem longwing (tylko derby).
Często są mylone z obuwiem typu Budapester, które wygląda podobnie z tą różnicą, że jest szersze i ma inny kształt nosków (z większą ilością miejsca na palce).                                                                           
Cap Toe 
- tą nazwą określa się but, który w przedniej części posiada szew, oddzielający czubek buty od reszty.
Klasyczny Cap Toe występuje jako Oxford (z zamkniętą przyszwą) bez perforacji.  Obecnie można się spotkać z dziurkowaniami na czubku buta oraz  z otwarta przyszwą.


Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie kilka par klasycznych, dobrych butów. Obuwie to przecież najważniejsza część garderoby.  Jeżeli chcemy być dobrze lub elegancko ubrani, zgodnie z zasadami dobrego stylu,  trzeba wydatek na dobre, ramowo (pasowo) szyte  obuwie, które  możemy mieć na nogach praktycznie przez połowę życia potraktować jako długoterminową inwestycję i ustawić na samej górze zakupów priorytetowych.
Ale co to są dobre buty? O dobrych butach można mówić jedynie wtedy, gdy są starannie wykonane w całości  z najlepszych skór z dużym udziałem pracy ludzkich rąk. Te kryteria dotyczą wszystkich rodzajów butów, a wiec zarówno lekkich mokasynów, jak i butów szytych ramowo (pasowo), czyli metodą goodyear welted. Te ostatnie dają maksimum komfortu, zdrowia dla stóp, trwałości formy i długowieczności.
Jako wyposażenie podstawowe starczą trzy pary pasowo szytych butów, np. jedna para brązowych brogsów (brogues), para czarnych oksfordów oraz para lekkich mokasynów ewentualnie monków.


Buty szyte czy klejone?
Klasyczne buty powinny być oczywiście szyte, chociaż obecnie nie jest łatwo kupić obuwia, które powstało bez użycia kleju. Widoczne szwy nie zawsze świadczą o użytej technologii i nieraz dopiero wizyta u szewca pozbawia nas złudzeń, co kupiliśmy.

W droższych modelach renomowanych producentów zwykle stosuje się szycie skóry. Najbardziej rozpowszechnione są dwie metody: szycie ramowe lub pasowe, nazywane metodą "Goodyear-Welted"  (na tę metodę zwykle - ale nie zawsze - wskazuje napis na podeszwie) oraz szycie bez użycia pasa (metoda Blake).Ta ostatnia sprawia, że buty są wyraźnie tańsze i łatwiejsze w produkcji. Podeszwa i cholewka są  zszywane razem, co niestety sprawia, że buty są mniej komfortowe w codziennym użytkowaniu oraz  bardziej podatne na przemoczenie - woda może się dostać do środka poprzez szwy. Dlatego też producenci chętnie podzelowują podeszwy gumą lub wręcz zastępują skórzaną podeszwę - wykonaną z gumy. Ze względu na brak ramy (pasa) nie jest też możliwa wymiana podeszwy.
Tę technologię stosuje bardzo wiele firm, nawet tych bardzo znanych, buty potrafią sporo kosztować.
Dlatego też, lepiej zwracać uwagę jak wykonane jest obuwie, które zamierzamy nabyć. W przypadku wątpliwości zawsze pytajmy o to sprzedawcę i podejmujmy przemyślane decyzje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz