środa, 29 maja 2013

W czym do ślubu?


Buty do ślubu
Wydaje się, że jedynym dobrym wyborem na ślub dla pana młodego jest klasyczne angielskie obuwie typu oxford w kolorze czarnym i wersji gładkiej. Może być to bardzo elegancki, zachwycający czystą linią wholecut  lub cap toe z przeszyciem za palcami.
Nie powinniśmy  wybierać wersji zdobionej czyli brogue (nazywane również brogsami lub golfami). Nie wchodzi w grę również derby. Jest za mało formalny - tego rodzaju model może być ubrany jedynie przez weselnych gości.

Klasyczny angielski Oxford Cap Toe
Jeżeli chodzi o lakierki to można je włożyć, ale trzeba zachować ostrożność. Lepiej, aby pan młody był trochę w cieniu panny młodej.  Z wyjątkiem sytuacji gdy założy smoking albo frak.

Do smokingu zamiast butów lakierowanych dobrą alternatywą są gładkie oksfordy  nazywane również z angielska "Wholecut" lub lotnikami. Lotniki należą do oksfordów – są z nich jednak najbardziej eleganckie. Dzięki temu, że nie widać żadnych szwów, ani ozdób  w postaci dziurkowań – nadają się na najbardziej świąteczne okazje. Czysta i minimalistycznie gładka linia buta czyni go wzorcem elegancji. Oczywiście również świetnie spełni swoja rolę w biurze, ale najbardziej nadaje się na najbardziej świąteczne okazje, ze ślubem na czele.

Oxford wholecut -  model 6903 z kolekcji Carlos Santos 

Tak jak już wspominałem mogą one zastąpić z powodzeniem obuwie z lakierowanej skóry, które jest wymagane do smokingu.  Zakup butów w  których chodzić będziemy raczej niezbyt często nie zawsze wydaje się sensowny i praktyczny. Wholecut pomoże rozwiązać ten problem - buty są w takim samym stopniu eleganckie, a w odróżnieniu od lakierków o wiele wygodniejsze i bardziej funkcjonalne.

Oxford Cap Toe Loake Aldwych z kolekcji 1880


Co do koloru to zwykle powinien być zbliżony do koloru garnituru (a więc najczęściej czarny), chyba, że  pan młody nie ubiera czarnego lub ciemnego garnituru - to można poeksperymentować np.  z ciemnym brązem. Można się też zdecydować na kontrast, ale wymaga to wyczucia i gustu.

Bardzo ważne jest, aby obuwie było wygodne i wykonane w całości ze skóry. Raczej szyte niż klejone. Zapewnia to odpowiedni komfort stopom i w takich butach można spędzić wiele godzin. Oczywiście kupując nowe buty nie można zapominać, by przed ślubem je rozchodzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz