środa, 28 listopada 2012

Naprawa obuwia


Naprawiać obuwie czy może kupować je częściej i po prostu zniszczoną parę wyrzucać do śmieci?
Wiele osób preferuje tę drugą opcję. Pewnie ze względu na to, że dostępne u nas w sklepach buty ze względu na jakość użytych do produkcji materiałów, a również konstrukcję (klejenie) niezbyt dobrze nadają się do naprawy i nie zawsze jest to opłacalne.

Dla osób dbających o środowisko naturalne oraz ceniących sobie czas i wygodę, dobrym wyjściem jest zakup butów szytych metodą „Goodyear welted”. Takie obuwie, wykonane z bardzo dobrych jakościowo skór jest też stworzone do długoletniej eksploatacji, a naprawy (w zależności od użytej techniki) można przeprowadzać wielokrotnie. Wiele firm (np. angielskie Loake i Barker) oferuje również usługę całkowitej renowacji wyprodukowanych przez nich butów na oryginalnych kopytach.
Koszt takiej usługi to około 300 – 400 zł, a zniszczone buty wyglądają znów jak nowe. Biorąc pod uwagę fakt, że idealnie dopasowały się już do naszej stopy, są bardzo wygodne i  przyzwyczailiśmy się do nich,  można całkiem poważnie rozważyć taką opcję. Usługa zawiera wymianę podeszwy zewnętrznej na nową (wraz z obcasem) oraz odnowienie skóry cholewki. Tutaj można prześledzić cały proces renowacji na przykładzie pary butów firmy Loake. Do renowacji nie nadają się jedynie te buty, u których została uszkodzona tylna część (najczęściej z powodu ubierania butów beż użycia łyżki) oraz w przypadku znacznego uszkodzenia skóry cholewki i szwów. Częstotliwość napraw zależy oczywiście od czasu użytkowania, ale też od sposobu chodzenia, od ciężaru ciała właściciela obuwia oraz od tego, czy odpowiednio dbamy o nasze buty (regularna pielęgnacja – czyszczenie z brudu i pastowanie, używanie prawideł i łyżki). Pamiętajmy, że klasyczne buty nigdy nie wychodzą z mody, a te wysokiej jakości po latach wyglądają nawet lepiej niż nowe. Może lepiej zainwestować trochę więcej na początku, a potem cieszyć się wysoką jakością, wyglądem butów, komfortem i zdrowiem stóp przez długie lata? Warto to przemyśleć i wyciągnąć wnioski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz