piątek, 28 września 2012

Buty typu Monkstrap


Monk (a właściwie monkstrap) to mało znany w Polsce rodzaj klasycznego obuwia i raczej trudno dostępny naszych sklepach.
Monk Fleet z kolekcji Loake Evolution

Nazwa pochodzi od słowa mnich, gdyż przypominał on nieco sandały, noszone przez mnichów.
Charakterystyczną częścią tego buta jest klamerka (a czasem dwie), która łączy  obie boczne części buta. Zapięcia mogą mieć różny kształt i kolor (najczęściej srebrny i złoty). Zaletą Monka jest szybkie i bezproblemowy zapinanie.
6307 z kolekcji Carlos Santos


Monk wygląda klasycznie elegancko, ale też trochę sportowo. Wersja gładka (plain) w kolorze czarnym, dzięki swej prostej i czystej formie,  idealnie pasuje do stroju biznesowego, szczególnie jeżeli nie obowiązuje nas ściśle określony dress code. Jeżeli spodnie są dostatecznie długie to nikt na pierwszy rzut oka nie zobaczy, że to monk z klamrą, a nie zwyczajne derby.  W innych kolorach (oraz do zwężanych spodni, gdy widać zapięcie) nosi się monki zwykle na mniej oficjalne okazje – świetnie pasują również do stroju smart casual. Dobrze wyglądają  z dżinsami, tweedami, chinosami  i lnianymi spodniami.Prawdziwi miłośnicy gatunku preferują monki z podwójnym zapięciem. Trzeba podkreślić, że idealnie prezentują  się one z dwurzędowym garniturem lub marynarką. Również osoby o bardziej potężnej  sylwetce mogą z powodzeniem sięgnąć po ten rodzaj obuwia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz